Умань. Софіївський Дендропарк

Один з найбагатших людей XVIII століття граф Фелікс Потоцький вирішив піднести своїй красуні дружині Софії, грекині за походженням, більш ніж романтичний дар любові – прекрасний парк в місті Умань. Чи не чаю душі в молодій дружині, Потоцький задумує закласти парк казкової краси, та такий, щоб була в ньому і часточка Еллади, батьківщини Софії, і Єлисейські поля, і чудові рослини, скульптури – словом, все, що розвіяло б в душі коханої тугу за батьківщиною. У «Софіевcком» парку все, – мальовничі скелі, галасливі водоспади, фонтани, прохолодні гроти, чудові статуї, – зроблено заради любові до жінки неземної краси.

Від входу в парк углиб його йде головна алея, обсаджена з обох сторін віковими каштанами і тополями. Поруч з алеєю тихо дзюрчить Кам’янка. Схили долини Кам’янки направлені до групи каменів, що називаються Тарпейской скелею. Згідно з переказами в стародавньому Римі так називали стрімку скелю Капітолійського храму, з якого скидали засуджених на смерть.

Головна алея приводить до павільйону Флори – надзвичайно красивому архітектурному спорудженню з білою колонадою в доісторичному стилі. В отворах між колонами відкриваються чарівні пейзажі Нижнього ставу, фонтан «Змія» (18 метрів заввишки). Над нижнім ставком нависає Левкадська скеля. Ну а якщо дивитися на Левкадську скелю з боку, вгадується профіль людини, вже дуже схожого на самого Потоцького. На ній споруджена майданчик – Бельведер, а внизу лежить величезна гранітна брила, названа каменем смерті. Брилу цю передбачалося підняти вище Бельведера, але за переказами під час установки вона обвалилася, покалічивши і навіки поховавши під собою багатьох кріпаків.

В Тарпійській долині, минувши Громовий грот і грот Венери, можна піднятися до Верхнього ставу, в центрі якого насипано штучний острів Кохання з Рожевим павільйоном. Тут можна помилуватися Амстердамським шлюзом і здійснити подорож в абсолютній темряві (тунель висвітлюється лише через невеликі люки) на величезному човні підземною рікою Стікс, яка веде до Мертвого озера.

Ну а якщо Ви справжній мандрівник – і ще не бували на терасі Муз, не піднімалися на Гвинтову гору і не чули рик Левового грота, обов’язково знайдіть час і приїжджайте до Умані.

Залишити відгук