Киево-Печерская Лавра

Важко уявити собі Київ без неповторного за красою і величчю архітектурного комплексу Києво-Печерської Лаври. Якщо Ви були в Києві і не бачили Лаври – значить, Ви не бачили Києва. Києво-Печерська Лавра – це уділ Пресвятої Богородиці, колиска монахинь на Русі і святиня православної віри.
Ансамбль Києво-Печерської Лаври складався протягом майже дев’яти століть, і кожна епоха залишила тут свій слід. Назва Києво-Печерської Лаври походить від слова «печери», які знаходяться на її території. Лавра – це почесна назва, яке давалося дуже великим і значним монастирям.
Монастир був заснований в ХI столітті монахами Антонієм, родом з Любеча, і Феодосієм. Антоній першим оселився в печері, яку нібито «викопали варяги». Феодосій займався організацією чернечого побуту.
В даний час архітектурний ансамбль Києво-Печерської Лаври складається з трьох різних за величиною груп – на відносно рівному плато знаходиться Верхня Лавра, в улоговині на схилі гори як би «приліпилися» споруди на Ближніх печерах, а далі на височині розмістилася група будівель на Дальніх печерах .Монахів і затвірників Києво-Печерської Лаври відрізняли високі моральні якості і подвижництво, що викликало повагу у освічених і впливових людей того часу. Згодом монастир перетворився в освітній заклад – академію православних правителів. З усіх куточків Русі сюди починають з’їжджатися освічені і знатні люди.
Під час навали монголо-татарських орд хана Батия в 1240 році Києво-Печерська Лавра була розорена і розграбована. Велика частина ченців загинула, але частині вдалося врятуватися. Таким чином, Києво-Печерський монастир став духовним, освітнім і культурним центром Русі. Статус Лаври монастир отримав в 1688 році.
Багато російські правителі приділяли увагу Києво-Печерській Лаврі: Олексій Михайлович і Петро Великий, Катерина II, Анна Іванівна, Микола I і Микола II, Олександр I, Олександр II, Олександр III, Павло, Єлизавета. У 1911 р в Лаврі був похований видатний державний діяч Російської Імперії – Петро Аркадійович Столипін.
Величезний збиток історичним і архітектурним цінностям Лаври було завдано в роки Великої Вітчизняної війни. Свято-Успенський собор, підірваний 3 листопада 1941 року, був не так давно відновлений.
На території Києво-Печерської Лаври розташовується багато музеїв і виставок. З безцінним зборами історичних цінностей часів Київської Русі можна ознайомитися в музеї коштовностей.
Офіційна назва Києво-Печерської Лаври – Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник.

 

Залишити відгук