Софіївський собор

Софіївський собор – велична споруда  часів Київської Русі, пам’ятник, який нагадує нащадкам про духовність, велич християнського духу. Відвідавши Софіївський собор, людина може доторкнутися до історії наших предків.
Коли ми говоримо про Київ, то серед усіх пам’яток архітектури і пам’яток Києва Софіївський собор в Києві займає провідне місце.
Київський Софійський собор має кілька назв. Крім Софійського собору його ще називають як “Свята Софія Київська”, “Собор святої Софії”, “Національний заповідник Софія Київська” і просто як “Софійський музей”. Як би ми не називали Софіївський собор, він був і залишається найбільшим пам’ятником давньоруської та візантійської архітектури. Сьогодні Софія Київська знаменита своїм інтер’єром, особливо унікальними по красі мозаїками і численними фресками 11-го століття. В даний час Софіївський собор зберігає 260 квадратних метрів мозаїки і понад 3000 квадратних метрів фрески.
Софіївський собор відразу задумувався як головний храм Київської Русі. Своєму народженню Софія Київська зобов’язана Ярославу Мудрому. Храм був побудований в центрі Стародавнього Києва в першій половині 11-го століття і його первісний вигляд значно відрізнявся від сучасного. Софіївський собор був виконаний у візантійському стилі, мав пірамідальну структуру і 13 куполів. Вважається, що один головний купол і 12 куполів поменше, розташованих навколо головного купола, символізували Ісуса Христа і 12 апостолів.
Так як Київська Русь в 12 – 13 століттях була спочатку втягнута в міжусобні війни, а потім піддалася навалі орди, Софійський собор багато разів був розграбований, але зруйнований не був. Погіршили стан речей уніати, які навіть продавали кам’яні прикраси Софійського собору. Софія Київська стала відроджуватися з приходом митрополита Петра Могили.
Реконструкція Софії Київської почалася в 1633 році, але в повній мірі завершена не була. У 1688 реконструкція храму була продовжена завдяки гетьману Івану Мазепі. Замість візантійського стилю Софія Київська перетворилася в стиль бароко і набула практично сучасний вигляд Софії за деякими невеликими винятками.
Сучасний Софійський собор являє собою національний музей і внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. З 1992 року регулярно пропонувалося зробити Софійський собор не заповідником, а діючою церквою. Але через розбіжності в українській церкві Софія Київська залишилася музеєм.
Сучасна територія Софійського заповідника включає:

1. Софійський собор (11 століття)

2. Дзвіниця (1 699 – 1706 роки)

3. Будинок митрополита (1722 – 1730 роки)

4. Трапезна (1722 – 1730 роки)

5. Братський корпус (50-е року 18 століття)

6. Бурса (Семінарія) (1763 – 1767 роки)

7. Хлібопекарня (1722 – 1730 роки)

8. Південна в’їзна вежа (початок 18 століття)

9. Браму Заборовського (1746 рік)

Залишити відгук