Выдубицький і Свято-Покровський монастир

Видубицький чоловічий монастир

Видубицька обитель – один з найдавніших монастирів, розташованих у Києві. За місцем розташування його також називають Києво-Видубицьким. Заклав обитель князь Всеволод Ярославич в 70-х роках XI століття. В якості сімейного монастиря він належав Володимиру Мономаху і його спадкоємцям.

Згідно з легендою, місце, в якому був заснований Видубицький монастир, – Видубичі – зобов’язане своєю назвою древнім богам язичницької Русі. Справа в тому, що, коли князем Володимиром було прийнято рішення прийняти християнство як державну релігію, він повелів скинути всіх ідолів у води Дніпра. Не все населення тогочасного Києва сприйняло цю ідею з захопленням. Віддані вірі батьків кияни бігли уздовж берега, закликаючи своїх богів «Видубай», тобто випливати з води на берег. Те місце, де вони, нарешті, пристали до берега, і стало згодом називатися Видубичами.

Свято-Покровский монастир

Обитель була заснована в 1889 році великою княгинею Олександрою Петрівною Романовою, яка була вигнана своїм чоловіком царем Миколою Миколайовичем Старшим з Петербургу. У 1881 році вона оселилася в Києві. Княгиня мала слабке здоров’я, тому невпинно молилася перед образом-списком з Почаївської ікони Божої матері. Отримавши зцілення, Олександра Петрівна прийняла постриг, прийнявши ім’я Анастасія і вирішила спорудити храм. Обитель задумувалася не лише як жіночий монастир, але і як лікувальна установа. Будівництво велося на кошти преподобної Анастасії. Місце для обителі було передбачене преподобним Феофілом Київським ще в 30-і роки XIX століття. Саме воно і було освячено 24 січня 1889 року.
Монастир був містечком, в яке були включені чернечі келії, храм і дванадцять інших будівель. У останніх розташувалися лікарня з будинковою церквою, церковноприходська школа для дівчаток, притулок для сліпих і невиліковних хворих, притулок для сиріт і бідних дітей. Були також передбачені безкоштовна амбулаторна лікарня і аптека з безкоштовною видачею ліків.

Велика княгиня не лише оплачувала будівництво монастиря, але і не гидувала бути присутньою при операціях, активно допомагаючи хірургам, по ночах чергувала біля ліжок хворих. У стінах монастирської лікарні працювали світила тодішньої медицини. До речі, перший в Києві рентгенівський апарат з’явився саме у Свято-Покровському жіночому монастирі.

1896 рік ознаменувався для обителі початком будівництва Свято-Миколаївського собору. Микола II вніс кошти, на які були побудовані терапевтична лікарня і лікарня для хворих, що приходять (аналог сучасного денного стаціонару). Наступний рік став випробуванням не лише для міста, але і для обителі. Епідемія тифу, що розгорілася, надихнула Матінку Велику (так княгиню називали в монастирі) відкрити в обителі лікарню для тифозних хворих.

Матінка Велика віддавала своєму дітищу усю себе без залишку. Проте в 1900 році постійна втома і стара хвороба дали про себе знати. 26 квітня 1900 року її не стало. Справу матері продовжили її сини Великі князі Микола Миколайович і Петро Миколайович. У 1910-1911 роках була побудована велика хірургічна лікарня, що замінила стару, яка не вміщувала усіх хворих.

Переживши лихі роки гонінь за віру, війну, пожежі, Свято-Покровський монастир сьогодні продовжує приймати віруючих у свої стіни.

 

Залишити відгук